Novazym.pl Blog Aktualności Aż 27 proc. pacjentów rezygnuje z planowej kolonoskopii
Aż 27 proc. pacjentów rezygnuje z planowej kolonoskopii

Według badań naukowych*, duża liczba pacjentów, którzy zapisują się na badanie kolonoskopii, rezygnuje z niej. Część pacjentów boi się bólu, niektórzy rezygnują z powodu zakłopotania, a jeszcze inni czują niepokój o wyniki procedury.

 

W Europie, przyczyny nieobecności na zaplanowanych kolonoskopii są różne i obejmują między innymi: strach przed bólem, zakłopotanie, niepokój o wyniki procedury.

Obszerny przegląd* przeprowadzony w pięciu krajach europejskich (Francji, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii) ujawnił powszechne nieporozumienia dotyczące wartości ochronnej kolonoskopii, co również przyczynia się do nieobecności. Wiele osób nie jest odpowiednio poinformowanych o tym, jak przeprowadzana jest procedura oraz jakie niesie korzyści, co prowadzi do negatywnych postaw i unikania (PLOS).

Pewne badanie* podkreśliło, że wskaźniki nieobecności na wizytach endoskopowych przewodu pokarmowego, w tym kolonoskopie, mogą wahać się od 12% do 27%. Czynniki wpływające na te wskaźniki obejmują młodszy wiek, dłuższe czasy oczekiwania, skierowanie przez lekarza niespecjalizującego się w gastroenterologii oraz brak zrozumienia procedury. Ponadto, interwencje takie jak przypomnienia SMS okazały się znacząco redukować wskaźniki nieobecności, co demonstruje skuteczność systemów przypomnień w poprawie przestrzegania terminów umówionych wizyt (ctv.veeva.com).

Chociaż w źródłach nie znaleziono specyficznych danych dotyczących Polski, te spostrzeżenia z szerszych badań europejskich mogą odzwierciedlać podobne trendy w Polsce, biorąc pod uwagę wspólne wyzwania w systemach opieki zdrowotnej i percepcje publiczne w wielu europejskich systemach zdrowotnych.

Po co rezygnować, skoro jest COLOTECT 1.0!

Rezygnowanie z badania jest złym pomysłem. Jeśli strach przed bólem, powikłaniami podczas badania, czy zakłopotanie w związku ze sposobem przeprowadzania kolonoskopii są dla Ciebie niemożliwe do przejścia, warto skorzystać z alternatywy. Test COLOTECT 1.0 powstał w trosce o pacjentów, którzy boją się kolonoskopii albo z różnych powodów medycznych medycznych, nie mogą poddać się procedurze.

COLOTECT 1.0 to nowoczesne rozwiązanie, które pozwala na wykrycie wczesnych form nowotworów jelita grubego, w tym gruczolakoraków. Jest to całkowicie bezinwazyjna metoda, którą można przeprowadzić w domowych warunkach poprzez analizę próbki ludzkiego kału. To proste, bezstresowe badanie stanowi w diagnostyce nowotworów jelita alternatywę dla inwazyjnej kolonoskopii. COLOTECT 1.0  jest szansą na szybką diagnozę i leczenie dla wielu pacjentów, u których istnieją przeciwskazania do badania kolonoskopowego.

Jeśli w Twojej rodzinie występują przypadki raka jelita grubego lub polipowatości gruczolakowatej, przeprowadzenie szybkiego badania jest szczególnie ważne. Nie pozwól, aby choroba przejęła kontrolę. Zadbaj o siebie i najbliższych – skorzystaj z testu COLOTECT.

 

*Źródła:

https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0233490

https://ctv.veeva.com/study/predictors-of-colonoscopy-non-attendance-and-the-efficacy-of-a-sms-reminder-to-reduce-non-attendance

Najnowsze wpisy
Kolonoskopia nie zawsze bezpieczna. Poznaj przeciwskazania do jej wykonania.
Aktualności
Genetyka w walce z nowotworami neuroendokrynnymi: jakie geny mają znaczenie?
Aktualności
Jakie geny mogą zwiększać ryzyko nowotworów skóry i jak chronić swoje zdrowie?
Aktualności
Geny związane z dziedzicznością raka nerkowokomórkowego i ich znaczenie
Aktualności
Jak Colotect ratuje życie – historia Stanisławy
Aktualności
Jak geny wpływają na ryzyko raka trzustki?
Aktualności