Novazym.pl Blog Aktualności Rak jelita grubego dotyczy coraz młodszych pacjentów
Rak jelita grubego dotyczy coraz młodszych pacjentów

Według Raportu Statystyk Raka Jelita Grubego 2023, opublikowanego przez Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem (ACS), rak jelita grubego szybko przechodzi w bardziej zaawansowane stadia i dotyka młodszych osób.

 

Badacze wykazali, że odsetek osób w Stanach Zjednoczonych diagnozowanych w zaawansowanym stadium raka jelita grubego (CRC) wzrósł z 52% w połowie lat 2000 do 60% w 2019 roku. Ponadto, diagnozy osób poniżej 55. roku życia podwoiły się z 11% (1 na 10) w 1995 roku do 20% (1 na 5) w 2019 roku. W Raporcie Statystyk Raka Jelita Grubego 2023 szacowano, że w 2023 roku 153 020 osób zostanie zdiagnozowanych na CRC w USA, a 52 550 osób umrze na tę chorobę.

Rebecca Siegel, dyrektora naukowa badań w Amerykańskim Towarzystwie Walki z Rakiem, i główna autorka raportu powiedziała:

Wskaźniki zachorowań na raka jelita grubego wzrastają wśród młodych osób, ale alarmujące jest to, jak szybko cała populacja pacjentów staje się młodsza, pomimo zmniejszającej się liczby ludzi w ogólnej populacji. (…) Trend ku bardziej zaawansowanym chorobom u osób w każdym wieku jest również zaskakujący i powinien motywować każdego, kto ma 45 lat i więcej, do poddania się badaniom przesiewowym.

Wolny postęp w zapobieganiu

CRC jest trzecim najczęściej diagnozowanym nowotworem i trzecią przyczyną zgonów z powodu raka zarówno u mężczyzn, jak i kobiet w USA. Występowanie CRC gwałtownie spadło wśród osób powyżej 50 roku życia w latach 2000, głównie dzięki zwiększonemu badaniu kolonoskopowemu, które może zapobiec rozwojowi raka przez usunięcie zmian przedrakowych. Jednak ten postęp zwolnił w ostatniej dekadzie, a obniżające się tendencje teraz dotyczą tylko osób w wieku 65 lat i starszych.

Główne wnioski

  • Wskaźnik zachorowalności na CRC był o 33% wyższy u mężczyzn (41,5 na 100 000) niż u kobiet (31,2 na 100 000) w latach 2015-2019, co prawdopodobnie odzwierciedla różnice w występowaniu czynników ryzyka, takich jak nadmierna masa ciała, spożycie przetworzonego mięsa i palenie tytoniu.
  • Spadające wskaźniki zachorowalności ograniczają się do osób w wieku 65 lat i starszych od 2011 roku.
  • Wskaźniki zachorowalności ustabilizowały się w grupie wiekowej 50-64 lata i wzrosły o 2% rocznie u osób poniżej 50 roku życia, a także u osób w wieku 50-54 lata.
  • Diagnozy przesunęły się ku bardziej zaawansowanym chorobom; odsetek nowotworów, które są w stadium regionalnym (rozprzestrzenienie się na pobliskie węzły chłonne, organy lub tkanki) lub odległym (rozprzestrzenienie się na odległe organy/węzły chłonne) wzrósł z minimum 52% w połowie lat 2000 do 60% w 2019 roku pomimo zwiększonego badania przesiewowego.
  • Wskaźniki śmiertelności z powodu CRC wzrosły od około 2005 roku o 1% rocznie u osób poniżej 50 roku życia i o 0,6% u osób w wieku 50-54 lata.

O badaniu

Dla raportu badacze użyli danych o zachorowalności dostępnych do 2019 roku z 50 stanów i Dystryktu Kolumbii z programu Surveillance, Epidemiology i End Results (SEER) Narodowego Instytutu Raka oraz Narodowego Programu Rejestracji Raka Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom, udostępnionych przez North American Association of Central Cancer Registries. Narodowe dane dotyczące śmiertelności dostępne przez 2020 rok zostały dostarczone przez National Center for Health Statistics.

Profilaktyka tańsza niż leczenie

Oprócz zmiany nawyków żywieniowych, rezygnacji z używek i regularnej aktywności fizycznej, ważne jest regularne badanie się. Test COLOTECT 1.0 to innowacyjne narzędzie do wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego, w tym gruczolakoraków. Jest to całkowicie bezinwazyjna metoda, którą można przeprowadzić w domowych warunkach poprzez analizę próbki ludzkiego kału. To proste, bezstresowe badanie stanowi w diagnostyce nowotworów jelita alternatywę dla bardziej inwazyjnej kolonoskopii.

✨ Zalety testu COLOTECT:

  1. Nieinwazyjność – Próbka pobierana jest w domu, co redukuje stres i zwiększa prywatność.
  2. Bez bólu i powikłań – Zapomnij o bólu i ryzyku związanym z procedurami endoskopowymi.
  3. Wykrywanie na wczesnym etapie – COLOTECT identyfikuje komórki, które przeszły transformacje nowotworowe, nawet jeśli nowotwór nie krwawi.

🙌 Test COLOTECT nie zawsze zastępuje przeprowadzenie kolonoskopii, jednak stanowi doskonałe narzędzie do wczesnej diagnostyki. W przypadku pozytywnego wyniku, dalsze badanie kolonoskopowe może być konieczne, ale dzięki testowi jesteśmy lepiej przygotowani na ten krok.

💬 Czy masz pytania lub potrzebujesz więcej informacji? Skontaktuj się z nami! Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i pomożemy Ci podjąć najlepszą decyzję dla Twojego zdrowia.

👉 Udostępnij ten post, aby więcej osób mogło dowiedzieć się o tej nowoczesnej metodzie! Razem możemy zwiększyć świadomość i wspomóc walkę z rakiem jelita grubego.

 

Źródła:

A Cancer Journal for Clinicians

Colorectal Cancer Facts & Figures 2023-2025

pressroom.cancer.org/CRCFactsFigures2023

Najnowsze wpisy
Kolonoskopia nie zawsze bezpieczna. Poznaj przeciwskazania do jej wykonania.
Aktualności
Genetyka w walce z nowotworami neuroendokrynnymi: jakie geny mają znaczenie?
Aktualności
Jakie geny mogą zwiększać ryzyko nowotworów skóry i jak chronić swoje zdrowie?
Aktualności
Geny związane z dziedzicznością raka nerkowokomórkowego i ich znaczenie
Aktualności
Jak Colotect ratuje życie – historia Stanisławy
Aktualności
Jak geny wpływają na ryzyko raka trzustki?
Aktualności